2022 Wagoneer ve Grand Wagoneer, Jeep’e büyük katkı sağlıyor

0

cip Tamamen yeni 2022 arabacı “En küçük büyük araba” gibi sürün. Wagoneer ile bir gün geçirdikten sonra Büyük Vagonlar, Muhtemelen ifadeden “minimum”u çıkarın. Bunun nedeni, bu 214,7 inç uzunluğundaki SUV’lerin çekirdekte kullanılmasıdır. Segment için kanıtlanmış formül: Tam boy bir pikap çerçevesi alın ve tüm büyük V-8 aktarma organları seçenekleri de dahil olmak üzere bir kutu oluşturun.

Tabii ki, bu kadar basit değil. Ram 1500Büyük Jeep çerçevesinden türetilen Wagoneer, sağlamlığı ve yoldaki davranışları geliştirmek için çok fazla alüminyum ve diğer birçok şasi ayarı kullanan ayrı bir arka süspansiyondan yararlanır. Yine de bunlar hafif kamyonlardan daha hafif kamyonlar değil. Bileşik bir kaldırma kapısı ve alüminyum kaput, çamurluklar ve kapılarla bile, Wagoneer 6.200 £ karşılığında kontrol ediyor. Daha da yukarılara çıkıldığında, özelliklerle dolu Wagoneer 6450’ye yükselebilir. Bağımsız olsun ya da olmasın bu barbarlara manevra yaptırırken, onların tüm ağırlığını görmezden gelmek zordur.

Kasabanın etrafında, ani bir giriş veya çarpışmadan sonra çerçevedeki küçük sallanmalar yapının içinden geçer. Büyük kamyonlar virajlı yollarda yuvarlanır. Tekerleği ters yöne çevirmeden önce atalet durmalıdır. Aracı yolda tutmak için daima direksiyona dikkat edin. Yumuşaklığı, sürüş kalitesinin çok lüks olduğu ve karayolu yolculuklarına uygun olduğu otoyollarda fayda sağlar. Yavaş geri iki kollu direksiyon simidi, lastiklerde olup bitenlerle belirsiz bir bağlantı sağlar ve genel his hafiftir.

Alıcılar, kendileri için en uygun olanı bulmak için yedi Wagoneer ve Wagoneer’ın donanım seviyelerini analiz etmelidir. Hepsi Chrysler’in Hemi 392 beygir gücündeki 5.7 litrelik V8 motoruyla çalışan Wagoneer’ı kullanmanın üç yolu var. Bu V8 motor, şirketin 48 voltluk eTorque hibrit sistemi ve 8 vitesli otomatik şanzıman ile donatılmıştır. Electric Assist, ilk gaz kelebeği uygulamasında 130 lb-ft tork ekleyerek, onu şimdiye kadar yaşadığınız en sorunsuz start-stop sistemlerinden biri haline getirir. İsteğe bağlı 3,92:1 aks oranıyla donatılan bu kombinasyon, Wagoneer’ın kütlesini hattan akıllıca kaldırır ve pürüzsüz V-8 sizi otoyolda istemez.

Wagoneer’in her biri sağlam 6,4 litrelik V8 motorla donatılmış dört versiyonu vardır. GW’nin özel emme manifoldu ve egzoz kapağı, 471 beygir gücü ve 455 lb-ft tork ile eğlencelidir. Scat Pack Challenger motorundan 14 at ve 20 lb-ft daha kısa. Sağlam tork eğrisi, ilk dalgalanmaları kolaylaştırır. Orada kaldığınızda, büyük V-8’in devir aralığının en üstüne çıkmayı sevdiğini göreceksiniz. Biraz kapalı olsa bile, harika. Burada hibrit sistem yoktur, ancak 5,7 litre gibi silindir devre dışı bırakma ve değişken valf zamanlaması galonlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur. Wagoneer, daha büyük bir motorla biraz daha canlı. Jeep 60 mph’de 6.0 saniye olduğunu iddia ediyor, ancak elektrikli destekli 5.7 ile daha küçük Wagoneer, 60 saniyede 7.3 saniyede iddia edilen süreden daha hızlı görünüyor.

Alıcılar, EPA’nın yakıt ekonomisi rakamlarıyla daha fazla ilgilenebilirler. Dört tekerlekten çekişli Wagoneer, şehirde 15 mpg ve otoyolda 20 mpg olarak etiketlenmiştir. 17mpg’lik birleşik değerlendirmeleri Chevrolet Tahoe 5,3 litre ile Ford Seferi.. Wagoneer, benzer şekilde verimsiz olan 15/13/18mpg’ye kadar (kompozit / şehir / otoyol) yönetir. Cadillac Escalade Ne zaman Lincoln Navigatörü.. Yakında piyasaya sürülecek olan arkadan çekişli Wagoneer Series I, ek 1mpg’yi birleştirmek için uygundur.

Wagoneer’ı diğer Jeep dizilerinden daha yükseğe çıkarmak için hareket halinde hiçbir jeep rozeti yok (pazarlamacılar Wagoneer’ı “Jeep marka premium uzantısı” olarak adlandırıyor). Yine de, bir cipten başka bir şeyle karıştırılmaz. Arazi lastikleri, 18 inç jantlı Wagoneer Series II’de ve 20’li yıllardaki Wagoneer Series III’te mevcuttur. Üç isteğe bağlı aktarma organı vardır: Quadra-Trac I, Seri II’ye tam zamanlı dört tekerlekten çekişi getirir ve Wagoneer Series III Quadra-Trac II, hattın içine iki hızlı bir transfer kutusu ve yokuş iniş kontrolü ekler. Tepe. Böylece herhangi bir Wagoneer, elektronik olarak kontrol edilen kilitli arka diferansiyelleri birbirine bağlayan dört tekerlekten çekiş sistemi Quadra-Drive II ile sahip olabilir. Bu, Wagoneer için standarttır ve daha küçük modeller için bir seçenektir.

Wagoneer, arka süspansiyon için bir yol seviye ayarı ile standart olarak gelir. Dört köşedeki Quadra-Lift havalı yaylar Seri II için isteğe bağlıdır. Series III ve Grand Wagoneer modelleri bunu norm haline getiriyor. Sistem, forklifti 1,7 inç yükseltebilir ve minimum 10,0 inç yerden yükseklik ve 24 inç’e kadar su sütunu kapasitesi sağlar. Aerodinamiği iyileştirmek için kamyonu 0,6 inç hızda düşürmenin yanı sıra, ilave 1 inçlik park etmek, giriş ve çıkışa yardımcı olmak için aracı alçaltabilir.

Ama bütün bunlar noktayı kaçırıyor. Bu kadar büyük bir araba alırken en son düşünülecek şey yangına yol açmaktır. Ayrıca, dolambaçlı bir köy yolunda bir performanstır. Hayır, önemli olan Jeep tasarımcısının çivilediği kutunun içindekiler.

Özellikle Wagoneer, sadece yaratıklarının birçoğunun konforunda değil, aynı zamanda iç tasarımında da yasal olarak lüks bir deneyim sunuyor. Ön konsoldan ve orta konsoldan geçen birçok ağaç var. İşlemeli Amerikan cevizinden hoşlanmıyorsanız, bunun yerine alüminyum süslemeyi tercih edebilirsiniz. Koltuklar geniş ve rahattır ve tahmin edebileceğiniz gibi devasa kabindeki tüm sıralara kolayca erişebilirsiniz. Tırtıklı alüminyum vites seçme düğmesi ve deri kaplı başlatma düğmesi gibi üst düzey ayrıntılar her yere dağılmış durumda (evet, doğru okuyorsunuz). Tipik bir Jeep tarzında, kabin, ne sürdüğünüze dair hatırlatıcılarla doludur. “Grand Wagoneer” direksiyon simidi ve koltuğun yan tarafında büyük harflerle gösterilir ve yolcu koltuğunun önünde ahşapla süslenmiştir.

Dik kutu şeklindeki dış şekil kesinlikle polarize, ancak şekli nedeniyle Wagonia, sınıfında en fazla yolcu sayısına, ikinci ve üçüncü sıradaki bacak boşluklarına, üçüncü sıradaki baş mesafesine ve üçüncü sıraya sahip. Arkasındaki kargo miktarını fark edin. İç mekan çok geniştir ve ön sıradaki yolcuların eve giderken bir şeyler fırlattığını görmek için isteğe bağlı bir kamerayı garanti edecek kadar geniştir.

Wagoneer’ın ön tarafında dört ekran var. Dijital gösterge grubuna ek olarak, altında koltuk ısıtıcıları ve masajlar gibi ikincil kontrol için küçük bir ekran bulunan geniş bir merkezi dokunmatik ekran (yerde 12,3 inç ve Wagoneer’de 10.3 inç) vardır. Beklenmedik özellikler: Alt ekran dönebilir ve arkasında elektrik prizi olan kullanışlı bir saklama küpü görebilirsiniz. Ön koltuktaki yolcular ekranlarını ön panele flaşla monte ediyor.

Jeep’s Leviathan tarafından sağlanan devasa donanım miktarı etkileyici. Her bir trim, belirli bir trim seviyesine özgü kapsamlı bir seçenekler listesine sahiptir. Gece görüşlü bir baş üstü ekranı mevcuttur ve hayal edebileceğiniz tüm sürüş yardımı özelliklerine sahiptir. Amazon Fire TV entegrasyonu Orta sıra ekranların ve iki yüksek kaliteli Macintosh ses sisteminin en muhteşemi, 12 inçlik bir subwoofer’a sahip 23 hoparlörlü, 1375 watt’lık canavar. Geriye kalan küçük büyük araba fikri Fiyat yapısı.. Wagonia Series II ve III 4×4 modelleri yaz aylarında geç geliyor ve 72.995 dolar ve 77.995 dolardan başlıyor, ancak arkadan çekişli versiyon 2022’nin başlarında piyasaya sürüldüğünde 59.995 doların hemen altında giriş noktalarına sahip olacak. artış. Wagoneer modeli 88.995 $’a açılıyor ve en iyi Series III makul derecede muhteşem 105.995 $’dan başlıyor.

Şartname

Şartname

2022 Jeep Wagoneer ve Grand Wagoneer
Araç tipi: Ön motor; arka tekerlek, dört tekerlekten çekiş veya dört tekerlekten çekiş. 7 veya 8 yolcu; 4 kapılı vagon

fiyat
Temel: Wagoneer Serisi I, 59.995 dolar. Wagoneer Serisi II, 69.995 dolar. Wagoneer Serisi III, 74.995 dolar. Büyük Wagoneer Serisi I, 88.995 dolar. Büyük Wagoneer Serisi II, 95.995 dolar. Büyük Wagoneer Obsidyen, 100,995 dolar; Grand Wagoneer Serisi III, 105.995 $

motor
İtme Çubuğu 16 Valf 5,7 litre V-8, 392 hp, 404 lb-ft; İtme Çubuğu 16 Valf 6.4 litre V8, 471 hp, 455 lb-ft

aktarma
8 ileri otomatik

Boy
Dingil mesafesi: 123.0 inç
Uzunluk: 214.7 inç
Genişlik: 83,6 inç
Yükseklik: 75,6 inç
Yolcular: 179 fit3
Kargo hacmi: 27 fit3
Ağırlığı frenlemek (CD Tahmini): £ 6200-6450

verim (CD DIR-DİR)
60 mil: 5,9-7,1 saniye
1/4 mil: 14,8 – 15.4 saniye
Maksimum hız: 105 mil

EPA yakıt ekonomisi
Kompleks / şehir / otoyol: 15–18 / 13–16 / 18–22 mpg

Bu içerik, üçüncü taraflarca oluşturulur ve korunur ve kullanıcıların e-posta adreslerini verebilmeleri için bu sayfaya aktarılır. Bu ve benzeri içerikler hakkında daha fazla bilgi için lütfen piano.io adresini ziyaret edin.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.