Kakuda’nın sezonun başındaki bir kazadan sonra “sakinleşmesi” gerekiyordu

0

Çaylak, açılış yarışındaki agresif sürüş tarzıyla birçok hayran kazanan F1 sahnesine girdi ve Bahreyn’deki ilk çıkışında 9. sıraya çıkarken bir dizi etkileyici geçişle vurgulandı.

Ancak sonraki yarışlarda FIA Formula 2 mezunları zorlandılar ve yaklaşımı onu kovdu. Özellikle Imola’da sıralama turlarından düştüm ve puan için yarışırken yarışta spin attım.

21 yaşındaki sürücü daha sonra konsantrasyonunu ve disiplinini geliştirmek için İngiltere’den İtalya’ya geçti ve son 7 yarışta 4 puan topladı.

Ancak Kakuda, yarışın başlarında defteri kirleten hataları önlemek için sürüş tarzını sakinleştirdiğini de açıkladı.

“Sürüş konusunda, sürüş tarzımı değiştirmediğimi düşünüyorum ama biraz değişmiş olabilir ama sakinleştim. [moments] Motorsport.com’a konuşan Tsunoda, “Proaktif olmanız gerektiğinde,” dedi.

“Örneğin, yarışın ilk beş günü çok agresifti. Hemen ardından Q1’e girdiğimde bir hata yaptım. [happened]..

“Eğer büyük bir çırpıda olsaydım [in Formula 2] Kontrol etmesi biraz daha kolaydı ama bu F1.

“Diğer alt kategori otomobillere göre kontrol edilmesi daha zor olduğu için, [as] Fark ettiğim anda, sanırım daha fazla sakinleşmeye çalıştım.

“Ve tabii ki yarışta kendime güvenir hissetmez agresif olacağım ve normal tarzıma dönmeye çalışacağım ama evet, yaklaşımımı biraz değiştirdim.”

Yuki Tsunoda, AlphaTauri gerçekten patladıktan sonra arabasını terk ediyor

Fotoğrafın izniyle: Motor sporları resmi

Kakuda, hayatının başlangıcını F1’de değerlendirdi, ancak böyle kafa karıştırıcı bir sonuç beklemiyordu, öğrenme eğrisinin başlangıçta düşünülenden çok daha dik olduğunu kabul etti.

“Dürüst olmak gerekirse, sezondan önce beklediğim şey ve şimdi ile karşılaştırıldığında, farklı” dedi.

“Sezondan önce daha iyi bir sezon olmasını umuyordum. Bazı büyük hatalar yaptım ve bazı yarışlar iyiydi, bu yüzden inişli çıkışlı durumdayım.

“Olduğunu düşünmüştüm [going to be] Daha tutarlı. Ama şu ana kadar çok şey öğrendiğimi düşünüyorum.

“Büyük bir hata yapmak iyidir, yılın sonunda değil, yılın başında. Şimdilik sadece bir öğrenme eğrisi ve bu durumu kabul edip ilerliyoruz.

“beklemedim [the curve to be] Bu dik. Örneğin, bir araba nasıl kurulur. Ayrıca, anahtarsız sürüşten farklı olarak, direksiyon simidi küçük kategoridekinden daha fazla düğmeye sahiptir, bu nedenle daha doğru olması gerekir. “

F1 sezonunun ikinci yarısını 18 puanla 13. sırada tamamlayan Kakuda, amacının yarıştaki istikrarını artırmak olduğunu söyledi.

“Hedef basit ve neredeyse basit, ancak haftalık yarışlarda puan alan yarışların sonuçlarının daha tutarlı olması gerekiyor.”

“Temel olarak, her seans için daha tutarlı seanslara ihtiyacımız var, bu yüzden sonuçlara da ihtiyacımız var.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.