Tesla, Çin anakarasında 7.000 süper şarjlı kuruluma ulaştı

0

Şanghay (Gas Goo)- Tesla, 14 Ağustos’ta Çin anakarasında 7.000’inci süper şarj cihazını piyasaya sürdü. ABD’li EV üreticileri, Çin’deki Twitter gibi bir sosyal medya platformu olan Weibo hesapları aracılığıyla, Şanghay’da yalnızca Çin’e özel ilk süper şarj cihazının üretilmesinden yaklaşık yedi yıl sonra duyurdular.

Fotoğrafın izniyle: Tesla

Yeni piyasaya sürülen tesis, V2 modelinin 120kW’ına kıyasla 250kW’a kadar iptal edebilen ve 15 dakikalık şarjla 250km’lik bir seyir menzili ekleyebilen bir V3 supercharger.

Mart ayının başlarında Tesla, Çin anakarasındaki 300’den fazla şehirde 6.000’den fazla süper şarj cihazı yerleştirdiğini ve 760’tan fazla süper şarjlı istasyonu işlettiğini iddia etti.

Tesla’nın bugün 900’den fazla süper şarjlı istasyonu var. Ağustos ayında otomobil üreticileri, Şanghay, Tianjin, Yantai, Kawase, Tengzhou, Lvliang, Guangzhou, Foshan ve Zhaoqing’de V3 süper şarjörleri konuşlandırdı.

Tesla, Şubat ayının başlarında, Şanghay süperşarj üretim tesisinin, projenin resmi olarak Ağustos 2020’de başlatılmasından yarım yıldan kısa bir süre sonra üretime başladığını iddia etmişti.

Genişleyen şarj ağının Tesla’nın Çin’deki araç satışlarının büyümesini hızlandırması bekleniyor. Çin Binek Araç Birliği’ne (CPCA) göre, Temmuz ayında Çin yapımı Tesla araçlarının toptan satışı 32.968 adet oldu ve bunun %74’ü Çin dışına ihraç edildi. Temmuz ayı sonunda, Çin yapımı Tesla araçlarının yılbaşından bugüne toptan satış hacmi 194.711’e ulaştı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.